My Dobar Glas.Com
Dobar Glas Online
М А Г А З И Н
Google
BOOKMARK Насловна КИР LAT

СВЕТ

СВЕТ

Chertoff:
НЕМА ВЕРОДОСТОЈНА ЗАКАНА ЗА ИНАУГУРАЦИЈАТА

Michael Chertoff
Michael Chertoff
WASHINGTON - америчкиот министер Michael Chertoff во саботата ијави дека властите на знаат за некоја веродостојна закана за претседателска инаугурација на Barack Obama, но се грижи за можноста да се појави поединец или помала група која има намери да предизвика проблеми. Јас не предвидувам ништо што би предизвикало пореметување. Дел од мојата работа е да се надевам на се најдобро, а да планирам за се нај лошо, рече Чертоф за CNN, при завршната обиколка на клучните локации во Вашингтон.


Стално ги проверуваме разузнавачките информации за да видиме дали има опасности поради кои би требало да се грижиме. Тоа ќе продолжи и во текот и на самата инаугурација. Ние дословно ќе ја пратиме секоја минута од сега па се до завршување на настанот на 20 јануари, рече Чертов.

CNN извести, дека министерот Чертов кој на инаугуарцијата, парадата, баловите и другите настани ќе ги надгледува од посебен мултиагенциски команден центар, е посебно загрижиен за можноста да се појави осамен волк, поединец кој би било тешко да се открие како безбедносна закана.

Чертов исто така изрази загриженост дека граѓаните нема доволно добро да се подготват за студениот бран кој се прогнозира за вторник со највисоки температури околу нулата. Тој ги отфрли критиките на сметка на органозаторот на инаугуарицијата дека со огромните мерки на безбедност ќе се расипе манифестацијата.

Не сакаме тоа да го направиме воен камп бидејќи би го расипале самиот настан, меѓутоа сакаме да имаме доволно капацитети за да можеме да се носиме со предвидливи закани, рече тој.

Чертов должноста ја напушта ден подоцна од своите колеги од владата - 21 јануари, после завршетоко на операцијата за обезбедување на инаугурацијата.

Инаугуарацијата на Барак Обама за 44 претседател на САД ќе биде најголемото јавно собирање во историјата на Вашингтон и најголема безбедносна операција, поради очекувано доагање на 2 милиона луге.

За обезбедување на инаугурацијата се ангажирани 8 илјади полицајци од Вашингтон и сите краишта на Сад, 10 илјади припадници на националната гарда, повеќе од илјада агенти од ФБИ, како и непознат број припадници на тајните служби и против терористичките одреди. Уште 20 илајади припадници на националната гарда ќе бидат во висок степен на подготвеност.

Тајната служба ќе ја координира безбедноста на инаугуарацијата, во која се вклучени 58 различни агенции. Во обезбедување се вклучени и одредите со кучиња за откривање на експлозиви, полицајци на коњи на контрола на маси, а во градот се поставени илјадници контролни камери.


Обама го заврши инаугурациското патување Philadelphia - Washington.

WASHINGTON - Обама експрес,специјален воз со кој избарниот американски претседател Барак Обама Во саботата напладне тргна на инаугурациското патување во Филаделфија околу 19 часот, по локално време, пристигна во Washington, каде расте возбудувањето во пресрет на историската инаугурација на првиот црнечки претседател на САД, на која во вторник се очекуваат 2 милиони луѓе.

Со повторувањето на патот на својот политички идол Abraham Lincoln на инаугурацијата 1861. година, Обама во саботата ги одржа говорите на пригодните места на патувањето во Филаделфија, Вилмингтон и Балтимор, потсетувајќи ги сонародниците со идеалите на втемелувачите на САД, на предизвиците со кои земјата е соочена повикувајќи ги да со заеднички напори ја обноват Америка и ги спроведат промените ветени во предизборната кампања.

Во Балтимор најголемото пристаниште на источното крајбрежје на САД, со 65% црнечки жители, срдечно го дочекале околу 40000 смрзнати граѓани. На возот во својот роден Вилмогтон, во државата ДелВаре, се качи избраниот подпрецедател Joe Biden со сопругата. Во текот на одржувањето на говорот, кога членовите на семејството Обама и Биден излегоа на говорница, собрани ја испееја Happy birthday за Michelle Obama, која во саботата наполни 45 години.

Obama Expres


Возот наречен Обама експрес, беше композиција со 10 вагони, вклучително и 80-годишниот салон- вагон Џорџија 300, од чија платформа Обама ги поздравуваше граѓаните кои на десетици, стотици се собираа кај попатните станици. Со возот патуваа и неколку стотина поканети граѓани, функционери и новинари.

Во вечерните часови возот пристигна во Вашингтон, на главната железничка станица Union Station од каде претседателската колона се упатила кон Blair House, службената резиденција за гости во Белата Куќа, во која по традиција избраниот претседател ја чека инаогуарацијата.

вест свет вест


редакција

ФОТО: AP, AFP
[објавено: 0/01/2009]

ИСПЕЧАТИ    ИСПРАТИ
Dodaj RSS kanal Dodaj na iGoogle Bookmark
За што не објавуваат медиумите, не се ни случило.
ИНТЕРВЈУ
Интервју со
МАКЕДОНСКИ ВЕСТИ
...имаме своја држава ...не постои институција која мисли на иселеништвото.


ВИДЕО ИНТЕРВЈУ
Видео Интервју со ПЕТАР ТЕМЕЛКОВСКИ
Филип Македонецот ...
за нашата иднина...
НА ДЕНЕШЕН ДЕНPascalin

 • BLOG
  World Wide Web

  ЖИВОТ 1.0

  Како да се остане анонимен на web, и секако да се избегне политичко апсење? - Повеќе.

 • MAIL
  Контакт

  Забелешки, мислења и слично можете да оставите во понудениот формулар, или преку електронска пошта Контакт Страна.


 • SHOW
  Search This Site

  За кириличнo пребарување користете Alt+Shift.

 • PROFILE
  Your Profile - ТЕСТ
Агенцииски ВЕСТИ (CNN)


Makedonski Vesti

ВЕСТ ПО ВЕСТ


UNI banka


Курсна листа
НБМ-NBM
Број: - -
продажен курс за:
дд. мм. 2009.
USD00146.3074
EUR00161.4129
GBP00167.3978
CAD00137.6305
AUD00130.9011
CHF00141.3332
 

Ohridska banka


Skopje Alexander the Great Airport | Macedonia

Euro Broker


ИНФО STYLE


КОМПАНИИСКИ НОВОСТИ


JukeBox
Мини плеер
К О Л У М Н А

САМО ЗА ДА ЗАМИНЕ ЕДЕН ...
МАСКА ЗА ЕГОИЗАМ И ...
КОАЛИЦИЈА НА ВЕТУВАЊА
РЕНТИЈЕРИ НА ОКОЛНОСТИТЕ

ВРЕМЕ
Гевгелија 40°C
Find the Weather for any City, State or Zipcode, or Country

FASHION IN MACEDONIA


Хороскоп
       
       
       
...

Секција за превземање
АНКЕТА
За Cbox-от
Сервис за почеток...
Повеќе инфо за сервисот
Graphic Design