Вести

No items
Низ Македонските Медиуми – Кратки Агенциски Вести
МакфаксМИА МакедонијаДневникВечерУтринскиРепубликаМРТ МакедонијаТВ НОВАТВ СителТВ ТелмаIdiVidi
 • Работнички падна во Гевгелија

  true
  Кошаркарите на Кожув славеа во дерби дуелот од 11. коло во Првата македонска лига, откако на сомажен терен го победија најтрофејниот тим Работнички со 77:56 Ова е шеста победа за „гевгеличани" во десетиот меч, и со евентуална победа во натпреварот против струмица кој не беше одигран минаотот коло, ќе избијат на третото место на првенствената табела, за ...
 • Србија се пласираше во четврт финалето

  true
  По Австралија и Франција, пласман во 1/4 финалето во Дејвис Купот обезбеди и репрезентацијата на Србија, откако во првото коло од ова натпреварување славеше убедлива победа над Русија со 3:0 „Орлите" дојдоа до очеуваната победа и во двојки, а истата ја забележаа Виктор Троицки и Ненад Зимониќ кои триумфираа над Кравчук и Кузнњцов со 3:6, 6:3, 7:6, 6:7, 6:4. ...
 • Металург торпедиран од Веспрем

  true
  Пролетниот дел од сезоната во Регионалната СЕХА лига, македонскиот вицешампион Металург го почна со катастрофален пораз од Веспрем со 33:21. Ова е десетти пораз од 14 одиграни натпревари во годинашното првенство во СЕХА лигата и досега најубедлив. ...
 • Се повреди Андреа Пенезиќ!

  true
  Ракометарките на Вардар го совладаа францускиот Мец во Лигата на шампионите ја платија и со несакан пех, повредата на една од своите најдобри ракометари Андреа Пенезиќ. Хрватската интернационалка имаше квалитетен натпревар против Французинките, но пред крајот на мечот несреќно заработи повреда на мускулот, по што веднаш мораше да ја напушти играта. ...
 • Вардарки се препотија против Мец

  true
  Македонскот ракометен шампион ЖРК Вардар забележа нова победа во Лигата на шампионите. Избраниците на тренерот Давид Дејвис, во 2. коло од главната фаза во елитното натпреварување на домашен терен го совладаа францускиот Мец со 23:21 Мец уште во првото полувреме покажа дека е незгоден противник, откако во првите 20. минути од натпреварот успеа да го држи резултатот во егал. Вардарки за прв пат направија два разлика во 21. ...
 • Буркина Фасо е брозената репрезентација на Купот на африканските нации (видео)

  true
  Репрезентацијата на Буркина Фасо стигна до бронзата на Купот на африканските нации кој се одржува во Габон. Во дуелот за третото место Буркина Фасо славеше против Гана благодарение на погодокот на Алаин Траоре во самиот финиш од мечот во 89. минута од натпреварот. ...
 • Овој трик мажите ќе го обожуваат: Вака брзо ќе и го откопчате градникот и тоа со една рака (видео)

  true
  Ова видео досега има неверојатни 150 милиони прегледи. Видеото кое мажите го шеруваат како некој виртуелен вирус ви прикажува како со една рака експресно да и го откопчате градникот на вашата партнерка.   извор: македонија денес...
 • ПСЖ фо финишот го скрши бункерот на Дижон, трката за титулата продолжува (видео)

  true
  ПСЖ стигна до значајна победа во трката за шампионската титула во Франција, славејќи со 1-3 на гостувањето против Дижон. Долго се мачеа фудбалерите на ПСЖ, па во последните десет минути успеаја да го скршат отпорот на домашните. Најпрво, Лукас во 29. минута ги доведе гостите до водство, но Дижон израмни по само две минути со голот на Тавареш. Во 81. минута Силва конечно носи предност, а конечните 1-3 ги постави Кавани во 84. минута. ...
 • „Ролинг стоунс“ ќе одржат концерт во Сараево

  true
  Властите во Сараево преговараат за организирање на концерт на славната британска рок група „Ролинг стоунс“ во градот под Миљацка, јави босанскиот портал Кликс. Концертот треба да се оддржи во мај на стадион „Кошево“. Идејата за концертот во Сараево, пред се, била желба на фронтменот на групата, Мик Џегер, соопшти заменик началникот за образование, култура и спорт Рамиз Кадиќ. Преку посредници Џегер изразил желба да дојде во Сараево и да оддржи концерт за регионот, токму во босанската престолнина. -Сараево понуди за половина пониска цена од онаа што ја плати Загреб за гостувањето на Ролинг стоунс, изјави Кадиќ. На просторите на поранешна Југославија, британската група досега два пати гостувала во Загреб, во 1976 и 1998 година, и еднаш во Белград, во јули 2007 година....
 • Љубовен хороскоп за 2017 година:Овенот да се подготви за проширување на семејството, Вагата за авантури…

  true
  Овен Сите Овни уште од 2011 година влегоа во седумгодишен период кој им носи големи промени. Тоа не значи промена на партнерот или драми во љубовниот живот, меѓутоа факт е дека кај некои Овни во 2017 година ќе има разни случувања – преселување, потомство, менување на навиките и односите. Потомстовото е важно иако во претходните неколку години не сте направиле ништо ново, оваа година може да ви донесе проширување на семејството. За здрав приватен живот важно е во меѓувреме да изградите здрав однос со вашето семејство, да им простите на вашите родители, себеси и да пронајдете заеднички јазик. Младите Овни и понатаму ќе имаат повеќе емоционални проблеми, а постарите сега треба да започнат да се грижат за оние со кои најмногу се нервираат. Април ви донесува леснотија во односите, нови познанства и возбудувања, додека од втората половина на октомври станувате поумерени и тоа трае се` до декември. Бик Со излегувањето на Сатурн од вашата...
 • Меѓусебно докажување за практиката за доделување на мандатот

  true
  СДСМ и претседателот во меѓусебно докажување- каква била досегашната практика за доделување на мандатот. Според партијата, во 1992-ра година, Глигоров го доделил мандатот на второпласираната партија на тогашните избори, без да бара да му бидат приложени потписи од 61 пратеник и да поставува услови за програма, како што го направил тоа Иванов со барањето до претседателот Заев. „Единствено што побарал тогаш претседателот Глигоров од второпласираната партија на изборите е, цитираме – да посочат кандидат кого претседателот на републиката би го определил за мандатар за состав на Владата на Република Македонија“, велат Социјал-демократите. Од претседателскиот кабинет реагираат- СДСМ манипулира со јавноста и се повикува на консултации кои Глигоров ги извршил со партијата. „На овие консултации, претседателот Глигоров му предлага на СДСМ како на втора партија по бројот на пратеници во Собранието, да посочат кандидат, кој претседателот на републиката би го определил за мандатар за состав на Владата на Република Македонија. Факт е дека во соопштението...
 • МНР му одговори на Рама: Соседите да се занимаваат со своите проблеми, не со Македонија

  true
  Политичарите од соседството кои упорно се обидуваат да го оттргнат вниманието од проблемите дома, со потпалување на оган кај соседи, одат спротивно на европските вредности- реакција на Министерството за надворешни работи по изјават на албанскиот премиер Еди Рама во интервју за косовска телевизија дека најважно е да се испочитува платформата на Албанците потпишана во Тирана. Во соопштението од МНР стои: „Би било добро македонскиот концепт на мултикултурна интеграција во општеството базирано на европски вредности да го применуваат соседни земји. Би потсетиле дека во Македонија има избрани претставници од граѓаните. Тие се единствените легитимни фактори во носењето одлуки. На политичарите од соседството секако дека им е најпривлечно да се занимаваат со други земји, во услови кога тешко им оди со реалните потреби на граѓаните во сопствената земја. Сепак, за сите ќе биде најдобро да се посветат на реформите што им се толку многу потребни пред да мечтаат за лидерство и да креираат поделби во регионот“,...
 • Жбогар е оптимист дека ќе се формира Влада

  true
  Европскиот амбасадор во Македонија, Самуел Жбогар, е оптимист дека ќе се соберат потребните 61 потпис за фомирање Влада, нешто што го бара претседателот Иванов како доказ за мнозинство во Парламентот. Жбогар вели- на земјава ѝ е потребна коалиција за спроведување на реформите. „Ние се разбира дека како Европска унија ќе го надледуваме целиот процес. Сите политички партии треба да бидат длабоко посветени на европската агенда. Мислиме дека нема да биде тешко да се обезбедат 61, па дури и повеќе од 61 потписи. Она што е важно е новата влада да биде посветена на реформите, а тоа е важно за целата земја“, изјави евроамбасадорот Жбогар. Категорија: МакедонијаСлика за вест: ...
 • Се очекува благ пад на цените на недвижностите

  true
  Стан од 225 квадратни метри во Општина Центар е продаден за 425.000 евра – ова е највредната продажбата евидентирана во 2016 година во регистарот на цени и закупи на Катастарот. Најевтино е продаден стан во Штип, 72 квадрата за 2.000 евра. Лани вкупно се регистрирани над 16 илјади продажби на недвижности, прометот околу 30 милијарди денари. „Доколку ги разгледаме продажбите на станови на ниво на година на целата територија на РМ, просечна продавана квадратура од сите станови е 73 метри квадратни, додека просечна цена на метар квадратен станбен простор на годишно ниво изнесува 36.073 денари, што значи дека просечната година цена на стан од 73 квадрати на ниво на РМ изнесува 2.633.329 денари, изјави директорот на Агенцијата за катастар на недвижности, Славче Трпевски. Од агенциите за недвижности велат дека најголема заинтересираност има за станови во центарот на Скопје. „Најголема заинтересираност од нашите купувачи секогаш има во Општина Центар. Најмала има по приградските населби...
 • Амети: Поставувањето филтри единствено решение за проблемот со Југохром

  true
  Единственото решение за постоечкиот проблем во Југохром е поставувањето на филтрите со што ќе се сочува животната средина и здравјето на граѓаните, како и работните места на вработените, изјавил министерот за животна средина и просторно планирање Башким Амети на денената средба со претставници на синдикатот од Југохром Јегуновце на која дискутирале за нивните барања и предлози за решавање на судбината на овој индустриски капацитет. Во разговорот, министерот Амети пред претставниците на Синдикатот јасно го искажа својот став ниедно семејство да не остане без месечни приходи и ниеден вработен да не остане без работното место. Но од друга страна, министерот уште еднаш го потврди ставот дека единственото решение за постоечкиот проблем е поставувањето на филтерите со што ќе се сочува животната средина и здравјето на граѓаните, како и работните места на вработените во Југохром, стои во соопштението од Министерството. Истовремено, се наведува, министерот изрази подготвеност да ја поддржи секоја иницијатива за обезбедување социјален...
 • Кожув го декласира Работнички

  true
  Кошаркарите на Кожув го победија Работниќки со 77 56  и го превзедоа првото место во Првата кошаркарска лига. Работнички  допатува во Гевгелија значително ослабен, без Мираковски и Тасовски, а со подмладен состав тимот на Марин Докузовски не успеа да им парира на максимално мотивираните домаќини кои ја искористија шанста и запишаа победа. Мекнил најефикасен кај победничката екипа  со 22, а Хол учествуваше со 21 поен, додека Мијовиќ оствари дабл-дабл од 14 поени и 13 скокови. Кај Работнички најефикасни при вториот пораз сезонава беа Чековски со 14, Мишановиќ со 12 и младите Малинко и Ефремовски со 11, односно 10 поени.   ФЕНИ ИНДУСТРИ – ВАРДАР 77-63 КОЖУВ – РАБОТНИЧКИ 77-56 ПЕЛИСТЕР – КУМАНОВО 64-81 ОХРИД – СТРУМИЦА 60-64 _ _ ________________________ ________________________ ТАБЕЛА БОДОВИ 1. ФЕНИ ИНДУСТРИ 21 2. РАБОТНИЧКИ 19 3. КУМАНОВО 17 4. КОЖУВ 16 5. ПЕЛИСТЕР 14 6. СТРУМИЦА 14 7. ОХРИД 13 8. ВАРДАР 10 ...
 • Таричеану: Романската Влада ја повлече уредбата за корупција

  true
  Ромунската Влада ја повлече спорната уредба со која се декриминализираа многу случаи на корупција, изјави вечерва Калин Таричеану, лидерна партијата АЛДЕ, помалиот коалициски партнер на влаеачките социјалдемократи. -Ова се прави затоа што немаме што да криеме, рече тој за приватната телевизија РоманиаТВ, пренесуваат британските медиуми....
 • СЕХА: Веспрем очекувано подобар од Металург 33-21

  true
  Металург е високо поразен на гостувањето кај екипата на Веспрем, од кое се враќа со негатива од 12 гола, 21:33 (7:15), што е најубедлив пораз на нашиот тим во досегашниот тек на сезоната во СЕХА-лигата. Металург одигра лош натпревар, особено во првото полувреме, кое го почнавме солидно и бевме рамноправни во првите десетина минути. Металург во овој период имаше неколку нереализирани зицери, но грешките на нашиот напад беа компензирани од одбраните на голманот Арсиќ. При резултат 3:3, Металург не реализираше седмерец и тоа беше нашата последна шанса да оствариме водство на овој натпревар. Следеше период на лоша игра, пропратена со целосен пад на концентрацијата кај нашите ракометари, а тоа противникот умешно го искористи и, со две серии од по 4:0, оствари убедлива предност од 8 гола по првите 30 минути игра. Единствениот период во кој бевме рамноправни во вториот дел е оној од 38. до 40. минути, кога направивме серија од 3:0,...
 • Нова победа на ЖРК Вардар во Лигата на шампионките

  true
  Женскиот ракометен шампион на Македонија, Вардар го совлада францускиот Мец на домашен терен со 23:21 во рамки на 2 – то коло од главната фаза во Лигата на шампионките. Најефикасна во таборот на црвено – црните беше Сања Дамјановиќ со 5 постигнати гола. Со оваа победа избраничките на Давид Дејвис остануваат на првата позиција на табелата во групата 1 со освоени 11 бода. Честитки до мојата екипа за победата, ова беше тежок натпревар. Не игравме како што знаевме, беше неизвесно до самиот крај. За нас беше изненадување нивната одбрана 3-2-1 што ни создаде многу проблеми, сигурно ќе го тренираме и тоа бидејќи во иднина и други екипи ќе се обидат да не запрат со оваа одбранбена зона“ – изјави Дејвис на прес-конференцијата по натпреварот. Сања Дамњановиќ беше најефикасна во таборот на „вардарки“, со пет постигнати погодоци. „Пред се честитки до Мец за фер и спортската игра. Секако дека сум пресреќна бидејќи дојдовме до двата...
 • Никола Србов – Гостин во вестите на ТВ Нова

  true
  ...
 • Ја снимал додека облекувала фустанче: Градите претекуваат и не ги собира!

  Оваа надарена бринета има проблем да ги скроти градите. Нејзиното бујно деколте и предизвика мачнина додека го облекуваше фустанот. ...
 • Таричеану: Романската Влада ја повлече уредбата за корупција

  Ромунската Влада ја повлече спорната уредба со која се декриминализираа многу случаи на корупција, изјави вечерва Калин Таричеану, лидерна партијата АЛДЕ, помалиот коалициски партнер на влаеачките социјалдемократи. -Ова се прави затоа што немаме што да криеме, рече тој за приватната телевизија РоманиаТВ, пренесуваат британските медиуми.  ...
 • Миг Џегер сака „Ролинг стоунс“ да одржат концерт во Сараево

  Властите во Сараево преговараат за организирање на концерт на славната британска рок група „Ролинг стоунс“ во градот под Миљацка, јави босанскиот портал Кликс. Концертот треба да се оддржи во мај на стадион „Кошево“. Идејата за концертот во Сараево, пред се, била желба на фронтменот на групата, Мик Џегер, соопшти заменик началникот за образование, култура и спорт Рамиз Кадиќ. Преку посредници Џегер изразил желба да дојде во Сараево и да оддржи концерт за регионот, токму во босанската престолнина. -Сараево понуди за половина пониска цена од онаа што ја плати Загреб за гостувањето на Ролинг стоунс, изјави Кадиќ. На просторите на поранешна Југославија, британската група досега два пати гостувала во Загреб, во 1976 и 1998 година, и еднаш во Белград, во јули 2007 година. ...
 • ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов за две години заработил над 200.000 евра

  Фото за вовед: YouTube видео: Embedded video for ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов за две години заработил над 200.000 евраКатегорија: Македонија...
 • Трговската размена лани надминала 10,4 милијарди евра

  Трговската размена лани надминала 10,4 милијарди евра. Според заводот за статистика тоа е пораст за 6,2 индексни поени во однос на јануари – декември 2015. Извозот од државатаизнесува 4,3 милијарди евра и се зголемил за 6,9 проценти. При тоа евивдентен е значителен пад на лон извозот за сметка на готовите производи. Увозот се зголемил за 5,7 проценти и надминува 6,1 милијарди евра. И во лон увозот е забележан пад. Трговскиот дефицит е близу 1,8 милијарди евра, односно покриеноста на увоз со извоз е 70,9%. Бројките се отварени во година на силни политички превирања. Стопанствениците очекуваат индустријата да испорача и подобри резултати во 2017, со стабилизација на политичката состојба. Во извозот најголемо е учеството на катализаторите , сетовите на проводници за палење, фероникелот и облеката. Во увозот најзастапени се платината и легурите на платина, нафтените масла и електричната енергија. Македонија најмногу тргувала со Германија, Велика Британија, Србија, Грција и Италија. Фото за вовед: YouTube видео: Embedded video for Трговската размена лани надминала...
Translate »